Lombard Co Warto Wiedzieć

Lombard Co Warto Wiedzieć?

lombard jak działa

Wyobraź sobie firmę, która zajmuje się skupem przedmiotów które możesz odzyskać po niedługim czasie od ich sprzedania? Tak działa Lombard.

Duże instytucje finansowe udzielają pieniędzy np. na zakup nieruchomości lub sprzętu, biorąc na zabezpieczenie ten majątek. Do momentu spłaty całego zobowiązania przedmioty należą do banku. W lombardzie sprawa wygląda bardzo podobnie w mniejszej skali i na innej zasadzie dopełnienia formalności. Skup przedmiotów i ewentualny ich późniejszy odkup udziela się ich na krótszy okres (od 14-30 dni lub więcej), a przedmiotem zabezpieczenia są rzeczy z reguły bardziej kompaktowe i mobilne, nieruchomości jak działki, mieszkania czy domy zdarzają się znacznie rzadziej i stanowią raczej wyjątek od reguły funkcjonowania lombardów. Zobacz, co może być przedmiotem sprzedaży w lombardach takich jak Lombard kraków:

Rzeczy, które zastawisz w lombardzie

Jakie przedmioty przyjmuje lombard? Przede wszystkim takie, które mają wartość i są stosunkowo łatwo zbywalne. Im powszechniejszy produkt, tym większa szansa na uzyskanie pożyczki.

Przedmioty akceptowane przez lombard:

  • srebro, złoto, kamienie szlachetne,
  • komputery,
  • tablety,
  • telefony komórkowe,
  • sprzęt komputerowy,
  • AGD i RTV,
  • sprzęty budowlane.

Pełna lista podawana jest przez konkretny Lombard. Zdarzają się placówki, które akceptują na zabezpieczenie samochody, a nawet nieruchomości. Jeśli potrzebujesz większej gotówki, warto zapytać o politykę konkretnego pożyczkodawcy.

Wycena przedmiotów w Lombardzie

Skrajny przykład: Wychodzisz z salonu Apple z nowym iPhonem i wstępujesz do lombardu, po pożyczkę, której zastawem będzie smartfon. Z pewnością uzyskasz atrakcyjną cenę, ale nie będzie tak wysoka, jak cena na „jeszcze ciepłym” paragonie z iSpotu. Dlaczego?

Elektronika szybko traci na wartości, a w grę wchodzi jeszcze zysk lombardu. W związku z tym wysokość pożyczki będzie 20%-30% (lub więcej) niższa od wartości zakupu. Wszystko zależy od wcześniej wskazanych powodów. Gdy wrócisz z umówioną kwotą, odzyskasz swój sprzęt.

Warto dodać, że za wycenę przedmiotu odpowiadają pracownicy. To oni ustalają szacunkową wartość, a także maksymalną kwotę pożyczki. Ich zadaniem jest także ocena łatwości sprzedaży danego przedmiotu. Z iPhonem nie będzie takiego problemu, jak z kompletem unikatowych znaczków, o ile te zostaną w ogóle przyjęte przez Lombard.

Umowa z lombardem nie są niestety dla wszystkich!

Osoby niepełnoletnie nie mogą korzystać z usług lombardów. Zwykle istnieje taki zapis w umowie.